Персональный сайтХотянівська загальноосв - Мальовниче село Хотянівка

 Верба похила над Десною 
 Зелені коси розплела.
 Я знову тихою ходою
 Бреду до рідного села

 Тут все навколо особливе:
 І подих вітру, й шелест трав,
 І тиха пісня солов’їна
 Яку ніхто ще не співав.

 

   Зачарована Десна, розлогі кущі верболозу і шелюги, різнотрав’я полів і лук, духмяний аромат акацій, білий пух  осокорів, ошатні будинки, мальовничі садки… Це село Хотянівка.

   Виникнення села сягає часів трипільської культури, тобто ІV-III тисячоліття до н.е. В урочищі «Кут» археологами було   виявлено залишки епохи неоліту. Історики стверджують, що древнє місто Хотин - праматір села Хотянівки.

   Існує декілька легенд виникнення назви села.

   По Десні плив човен з людьми. Невдовзі вони побачили невеликий острівець. Вийшовши на сушу, один чоловік      промовив: «Хотя  нивка невеличка, але жити можна». Так утворилася назва села.

   Першого поселенця – рибалку звали Хотин. Від його імені назва села: спочатку «Хотинівка», пізніше – «Хотянівка».

   На «клаптику» суші першою оселилась родина з двома доньками. Дівчатка мали дивні імена – Хотя і Нівка. Від цих імен – і назва «Хотянівка».

   Основним ремеслом перших жителів місцевості було гончарство. У лузі, біля озера Підхатнього що неподалік від Десни, і оселились перші хотянівці. (Можливо, назва села походить від назви «люди з Підхатнього», тому й «хотянівці».) Глину для виробів народні майстри брали у Межигір’ї. Але весняна повінь наповнювала озеро, вода розливалась луками і … підтоплювала поселення.
   Відомо, що у  1845 році громада вирішує оселитися на пагорбах, тобто там, де сьогодні розташоване сучасне село.

   Із-за нестачі глини мешканці села освоїли нове ремесло – лозоплетіння. Для виготовлення виробів з лози була достатня кількість сировини. Адже верболози й шелюга росли на деснянських берегах, біля озер і на заливних луках. Меблі, валізи, різноманітні кошики для господарства та побуту, - вироби, плетені руками хотянівців, - були знані не лише в Україні, а й поза її межами.

   До 1923 року Дніпрово – Деснянське межиріччя і Хотянівка адміністративно належали Чернігівській губернії. Пізніше це був Київський округ. У 1932 році створюється Київська область, а у 1974 році – Вишгородський район. До складу Вишгородського району входить і село Хотянівка.

   Сьогодні Хотянівка займає площу 243,2 га. Розташована у південній частині Вишгородського р-ну Київської області на правому березі річки Десни. На північному сході межує з селом Новосілки, на півдні – з селом Осещина. Зі сходу омивається водами Десни, а із заходу – водами Київського обвідного каналу.

   Село Хотянівка газифіковане, телефонізоване, є провідний швидкісний Інтернет.  

   У селі працює школа, бібліотека, будинок культури, пошта, ФАП, АЗС, шість продуктових магазинів, базар, три заклади громадського харчування, два магазини господарських та будівельних товарів, шиномонтаж і зареєстровано близько 10 приватних підприємців; працює недільна школа при храмі на честь Преображення Господнього.